Kurator

V Galeriji Y na razstavi, ki nosi svojevrsten naslov Sezamova vrata in trije X prijatelji, slikar Mitja Ficko predstavlja svoja velika atmosferična platna polna fantastične figuralike in pisanih barv.

Dandanes dodobra poznan slikar srednje generacije že vrsto let ustvarja prepoznavne atmosferične slike, pri katerih izhaja iz lastne izkušnje, ki jo preko osebnega doživljanja pretvori v prizore, v nekakšne izseke metafor, kjer glavni cilj dela ni končna materializacija, pač pa nenehno prehajanje in odnosi med pripovedjo in vizualnim. Rad se poigrava s perspektivo in prostorom, ki ju na prav poseben način gradi in pogosto plasti z uporabo živih barv in številnih geometrijskih oblik, zato so dela razgibana, večplastna in domiselno spojena v privlačen in izkušenj poln nagovor. Na razstavi Sezamova vrata in trije X prijatelji so na ogled tiste slike, ki so bile na željo avtorja izločene iz spomladanske razstave LUPI SE NEŽNO v celjski Galeriji sodobne umetnosti. Izvzete slike so bile občutno bolj pripovedne in se s svojo jasnejšo figuraliko niso podale k razstavi, katere glavni formalni adut je bil prehajanje k abstraktnemu. Tedaj nevidene slike, kot so Don't look back (2019) in Four X friends (2019) so zdaj zbrane in naposled razstavljene v Galeriji Y.

Dela so torej nekoliko bolj pripovedna, na njih je možno prepoznati človeške podobe, mestne vedute, krajino in zoomorfne figure, kot so račke in psi, celo sloni in neobičajne žirafe. Kot je za avtorja značilno, so na atmosferičnih slikah polnih fantazijskega občutenja in perspektivne kompleksnosti izraziti tudi elementi plastenja prostora z uporabo bleščic, horizontalnih barvitih prog ali večplastnih podob mavrice. Razstavljene slike tako dopolnjujejo obsežnejšo celjsko razstavo, istočasno pa poprej prevladujočo abstraktnost povežejo z dodobra poznano figuraliko in jasnejšo naracijo. Izbor del sestoji iz slik večjega formata, ki so nastale v zadnjih dveh letih, pridružujeta pa se jim tudi dve manjši sliki, na katerih se prepleta mavrično plastenje, in motiv polkrožnega oboka, ki aludira na cestni predor na princip tunelske perspektive. To je le fragment številnih slik z motivom tunela, ki predstavljajo avtorjevo zelo osebno izkušnjo dolgodobnih voženj in vračanje domov iz Leipziga, kjer ravno tako aktivno deluje in ima atelje. Mitja Ficko poudarja in preko svojih del dokazuje, da mu nadaljnjo plodno pot in nenehna presenečenja zagotavljajo vračanje k prejšnjim delom, nenehna vaja in dopuščanje slikam, da se zgodijo. Naslov razstave izhaja iz dveh naslovov razstavljenih slik, namiguje pa tudi na čarobnost in bogastvo, ki se za Sezamovi vrati skriva vsakič, ko slikar stopi pred nedotaknjeno platno. Tokrat so platna v Galeriji Y prekrita s presunljivimi barvami in fantastično figuraliko, s katero se kot gledalci vračamo k starejšim slikam avtorja, da bomo kasneje lažje doživljali nova.



Mitja Ficko (1973, Murska Sobota) je leta 1999 končal študij slikarstva na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani pri profesorjih Janezu Berniku in Gustavu Gnamušu. Leta 2002 je magistriral pod mentorstvom Metke Krašovec. Tekom svojega delovanja je imel samostojne razstave v Galeriji Equrna v Ljubljani, Kibli Maribor, Obalnih galerijah Piran, Galeriji Srečišče v Ljubljani, UGM Studiu Umetnostne galerije Maribor, Galeriji Alkatraz v Ljubljani, Kvartirni hiši v Celju, Kusthalle Ravensburg, Galerie Sechzig v Feldkirchu, Miklovi hiši v Ribnici in v Staetische Galerie Villingen-Schwenningen. Sodeloval je na številnih skupinskih razstavah, kot so Prisotnosti, KIBLA Portal, Maribor (2018), Nezaslišani svet, ki ga imam v glavi (Metamodernizem in metaromantika v slovenskem slikarstvu, KGLU Slovenj Gradec (2019), Čas brez nedolžnosti. Novejše slikarstvo v Sloveniji, Moderna galerija Ljubljana (2019), Apokalipsa 2020, Galerija Equrna, Ljubljana (2020), The Curious Minds in Die ich rief,die Geister, werd ich nun nicht los, LIA Leipzig International Art Programme, Spinnerei, Leipzig (2020). Živi in dela v Ljubljani in Leipzigu.

PRIHAJAJOČE

september 6 — november 4, 2024

Iva Tratnik - Totem in tatu

Tratnik Iva

vse razstave